O nas

O ZESPOLE

Zespół NoVela powstał w 2019 roku z inicjatywy Dominiki Dmowskiej (wokal, teksty) i Jana Niedzielskiego (gitara, kompozycje). Po skompletowaniu reszty składu muzycy rozpoczęli pracę nad debiutancką płytą. Materiał, składający się z 10 piosenek, zarejestrowano wiosną 2020 roku w studiu Serakos w Warszawie pod okiem Roberta i Magdy Srzednickich.

Muzyka, którą tworzy NoVela, to brzmieniowe połączenie POP-FUNK-ROCK podszyte duchem lat 80. i 90., ale zaaranżowane i brzmiące współcześnie. Muzycy NoVeli śmiało i umiejętnie czerpią także z innych gatunków.

Proces tworzenia debiutanckiej płyty oraz przygotowań do koncertów ułatwiało wykształcenie muzyczne oraz bogate doświadczenie poszczególnych członków zespołu. Zdobywali oni obycie sceniczne podczas licznych samodzielnych tras i koncertów w kraju, począwszy od roku 2009, grając w takich zespołach, jak Votum i Dianoya, oraz supportowych, m.in. przed Iron Butterfly i Terry Bozzio & Stick Men. Muzykom nie są też obce występy i trasy zagraniczne w ramach wyżej wymienionych projektów, zarówno jako samodzielne zespoły, jak i supporty (np. dwie duże trasy europejskie przed zespołem Riverside w latach 2013–2014).

Do nagrania partii klawiszowych na materiał z debiutanckiej płyty muzycy zaprosili Piotra Kolanowskiego z zespołu Rezerwat.
Debiutancka płyta pt. „39:54” z autorskim materiałem została wydana 28 maja 2021 roku. Płyta jest dostępna do odsłuchu na wszystkich serwisach streamingowych. Można ją też kupić w wersji fizycznej, choćby przez stronę dystrybutora: goramuzyki.pl i na internetowej stronie Empiku.

Zespół wypuścił także 4 single promujące ten krążek – do każdej z piosenek został nagrany profesjonalny teledysk. Utwór „Ten sam błąd” jest ostatnim singlem NoVeli z debiutanckiej płyty, do którego stworzono wakacyjny klip w plenerze.

13 maja 2022 r. wyszedł nowy album (EP) zespołu NoVela. Utworem, który zapowiada wspomniane wyżej wydawnictwo jest tytułowa kompozycja „18 łez”, której premiera miała miejsce 11 lutego i spotkała się życzliwym przyjęciem mediów i fanów. Utwór „18 łez” to kompozycja napisana przez Marka Kościkiewicza, do której tekst napisał Marek Dutkiewicz. Po raz pierwszy ci dwaj legendarni twórcy zdecydowali się na współpracę. Oprócz utworu tytułowego na minialbumie znajdują się także cover Urszuli „Powiedz ile masz lat” (z tekstem autorstwa Marka Dutkiewicza oraz produkcją m.in. Marka Kościkiewicza), utwór napisany (muzycznie i tekstowo) przez Marka Kościkiewicza oraz autorska piosenka zespołu NoVela.
Ta ostatnia nosi tytuł „Co się zmienia” i zobrazowana jest teledyskiem w innym niż dotychczas stylu.

Pomysł na wspomnianą wyżej piosenkę zaczął się od funkowej zagrywki gitarowej, będącej bazą dla całego utworu. Zespól chciał podkreślić tym samym groove. Autorką tekstu i linii melodycznej jest wokalistka Dominika Dmowska. Za aranżację odpowiada zaś przede wszystkim Jan Niedzielski, główny kompozytor zespołu.
Za produkcję EP odpowiada Marek Kościkiewicz, Paweł Radziszewski i Agnieszka Burcan. Materiał miksował Paweł Radziszewski, a masterował Jacek Gawłowski. Gościnnie w nagraniach na albumie udział wzięli: Michał Wojtas – instrumenty klawiszowe, Agnieszka Burcan – chórki, instrumenty klawiszowe, Bartozzi Wojciechowski („18 łez”) – bas, Wiktoria Bialic („18 łez”) – perkusja.
EP „18 łez” dostępna jest wirtualnie we wszystkich serwisach streamingowych. Smartlink/pre-save do nowej płyty: https://ffm.to/Novela18lez
Fizycznie album można nabyć poprzez Górę Muzyki oraz Empik.com.

SKŁAD ZESPOŁU NOVELA:

Dominika Dmowska – wokal
Jan Niedzielski – gitara
Bartosz Turkowski – bas
Dawid Artyszuk – perkusja, sampler
*opcjonalnie – instrumenty klawiszowe 

SZUKASZ ZESPOŁU NA KONCERT?

Skontaktuj się z nami!